L12D1S001-AZZ00-000
Manufacturer:
Carling Technologies
Part Number:
L12D1S001-AZZ00-000
Category:
Rocker Switches
Description:
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 12V
In Stock:
1
Manufacturer :
Carling Technologies
Category :
Rocker Switches
Actuator Marking :
No Marking
Actuator Type :
Concave (Curved)
Circuit :
SPST-NO
Color - Actuator/Cap :
Black
Current Rating (Amps) :
20A (DC)
Features :
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 44.04mm x 22.02mm
Product Status :
Active
Switch Function :
Off-Mom
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
12 V