RTAP33S03M50NS
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
RTAP33S03M50NS
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
50.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
3P3T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.60mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
3
Number of Positions :
3
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V