RTAC32S05M25NS
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
RTAC32S05M25NS
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
25.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia), Slotted
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
DP5T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
18.70mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
2
Number of Positions :
5
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
60 V
Voltage Rating - DC :
60 V