71BD30-02-3-AJN
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
71BD30-02-3-AJN
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY 2-4POS 250MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
3P4T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
24.87mm
Features :
Index Stops :
Adjustable
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
2
Number of Poles per Deck :
3
Number of Positions :
2 ~ 4
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V