71MBS30-01D03N
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
71MBS30-01D03N
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
3P3T
Contact Finish :
Contact Material :
Silver Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
19.33mm
Features :
Shaft and Panel Sealed
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
3
Number of Positions :
3
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V