71B30-02-2-05S
Part Number:
71B30-02-2-05S
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 250MA 115V
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
DP5T
Contact Timing :
Shorting (MBB)
Current Rating (Amps) :
250mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
24.87mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
2
Number of Poles per Deck :
2
Number of Positions :
5
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V