50AT36-01-1-10N
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
50AT36-01-1-10N
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 150MA 115V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
36°
Circuit per Deck :
SP10T
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
150mA (AC), 200mA (DC)
Depth Behind Panel :
18.77mm
Features :
Process Sealed
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
10
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
28 V