56A30-01-1-09N
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
56A30-01-1-09N
Category:
Rotary Switches
Description:
ELECTRICALSWITCH ROTARY NOTOVER5
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
9.53mm
Actuator Type :
Flatted (3.17mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
SP9T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Brass
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
200mA (AC/DC)
Depth Behind Panel :
12.19mm
Features :
Index Stops :
Continuous
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
1
Number of Positions :
9
Product Status :
Active
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
115 V
Voltage Rating - DC :
30 V