KC34B30.002NPS
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
KC34B30.002NPS
Category:
Rotary Switches
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Rotary Switches
Actuator Length :
30.00mm
Actuator Type :
Round (6mm Dia)
Angle of Throw :
30°
Circuit per Deck :
3P4T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Depth Behind Panel :
14.20mm
Features :
Index Stops :
Fixed
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Decks :
1
Number of Poles per Deck :
3
Number of Positions :
4
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V