KC25A30.001NLS
Part Number:
KC25A30.001NLS
Description:
SWITCH ROTARY 5POS 350MA 125V
Actuator Length :
30.00mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Circuit per Deck :
DP5T
Contact Finish :
Silver
Contact Timing :
Non-Shorting (BBM)
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Depth Behind Panel :
18.50mm
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
5
Termination Style :
Solder Lug
Voltage Rating - AC :
125 V