KC58A13.001NPSNOSTOP
Part Number:
KC58A13.001NPSNOSTOP
Description:
SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
Actuator Length :
13.00mm
Actuator Type :
Flatted (6.35mm Dia)
Angle of Throw :
90°
Circuit per Deck :
SP4T
Current Rating (Amps) :
350mA (AC)
Depth Behind Panel :
14.20mm
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Positions :
4
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V