A22W-2AY-12A-01
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
A22W-2AY-12A-01
Category:
Selector Switches
Description:
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Selector Switches
Circuit :
SPST-NC
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Bezel - Round, Yellow Knob
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
110 V