A22W-3AY-24A-11
Part Number:
A22W-3AY-24A-11
Category:
Selector Switches
Description:
SWITCH SELECT 3POS DPST 10A 110V
Category :
Selector Switches
Circuit :
DPST-NO/NC
Current Rating (Amps) :
10A (AC)
Features :
Bezel - Round, Yellow Knob
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
3
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 22.30mm Dia
Switch Function :
Mom-Off-Mom, Mom-On-Mom
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
110 V