M6S-C22S1-12EB
Part Number:
M6S-C22S1-12EB
Description:
2POS,SPRING-SPDT-12VDC-BLUE
Current Rating (Amps) :
2A (AC), 400mA (DC)
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.20mm Dia
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V