M6S-C20S1-12ER
Manufacturer:
Moujen
Part Number:
M6S-C20S1-12ER
Category:
Selector Switches
Description:
2POS,STAY-SPDT-12VDC-RED
Manufacturer :
Moujen
Category :
Selector Switches
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
2A (AC), 400mA (DC)
Features :
UL94 V-0
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Red
Illumination Voltage (Nominal) :
12 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.20mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V