1201M1S3CSE3
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
1201M1S3CSE3
Category:
Slide Switches
Description:
SWITCH SLIDE DPDT
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Slide Switches
Actuator Length :
5.08mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
DPDT
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Copper
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
6A (AC/DC)
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V