1201M2S3CLE2
Part Number:
1201M2S3CLE2
Description:
SWITCH SLIDE SPDT
Actuator Length :
5.08mm
Contact Finish :
Gold
Current Rating (Amps) :
6A (AC/DC)
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V