SLB13013.5
Manufacturer:
APEM Inc.
Part Number:
SLB13013.5
Category:
Slide Switches
Description:
SWITCH SLIDE MINI
Manufacturer :
APEM Inc.
Category :
Slide Switches
Actuator Length :
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SP3T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
300mA (AC/DC)
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
30 V