MLL1300S
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
MLL1300S
Category:
Slide Switches
Description:
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 4V
Manufacturer :
Category :
Slide Switches
Actuator Length :
1.50mm
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SP3T
Contact Finish :
Silver
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Timing :
Not Specified
Current Rating (Amps) :
300mA (DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Gull Wing
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
4 V