1201M1S3Z3QE2
Part Number:
1201M1S3Z3QE2
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V
Actuator Length :
5.08mm
Contact Finish :
Silver
Current Rating (Amps) :
6A (AC/DC)
Features :
Black Actuator, Epoxy Sealed Terminals
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 65°C
Product Status :
Active
Termination Style :
Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V