PTS525SK10SMTR
Part Number:
PTS525SK10SMTR
Description:
SWITCH TACTILE MICROMINI SPST NO
Actuator Height off PCB, Vertical :
1.50mm
Actuator Type :
Standard
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Operating Force :
260gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Outline :
5.25mm x 5.25mm