PTS635SH43SMTR
Part Number:
PTS635SH43SMTR
Description:
SWITCH TACTILE 3.5MM SPST NO
Actuator Height off PCB, Vertical :
4.30mm
Actuator Type :
Standard
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
200gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Outline :
6.00mm x 6.50mm