95C12B4GWT
Manufacturer:
Grayhill, Inc.
Part Number:
95C12B4GWT
Category:
Tactile Switches
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
8.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Tactile Feedback
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
260gf
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Outline :
12.00mm x 12.00mm