PTS635SK25SMTR LFS
Part Number:
PTS635SK25SMTR LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Actuator Height off PCB, Vertical :
2.50mm
Actuator Type :
Rectangular Button
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
260gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Outline :
6.10mm x 3.70mm