PTS525SM08SMTR LFS
Part Number:
PTS525SM08SMTR LFS
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Actuator Height off PCB, Vertical :
0.80mm
Actuator Type :
Flush
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Operating Force :
160gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Outline :
5.25mm x 5.25mm