PTS125SJK73
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
PTS125SJK73
Category:
Tactile Switches
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
7.30mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Plunger for Cap
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Force :
260gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Outline :
12.00mm x 12.00mm