TS04-66-85-BK-100-SMT
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
TS04-66-85-BK-100-SMT
Category:
Tactile Switches
Description:
6 X 6 MM, 8.5 MM ACTUATOR HEIGHT
In Stock:
245
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
8.50mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
100gf
Operating Temperature :
-30°C ~ 80°C
Outline :
6.00mm x 6.00mm