RKA2SGS055SMTR LFS
Manufacturer:
C&K, now part of Littelfuse
Part Number:
RKA2SGS055SMTR LFS
Category:
Tactile Switches
Description:
SWITCH TACT 540GF SMT
Manufacturer :
C&K, now part of Littelfuse
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
0.55mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Flush
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.02A @ 15VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
540gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
4.50mm x 4.50mm