TL1250F120BQRCLR
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
TL1250F120BQRCLR
Category:
Tactile Switches
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
In Stock:
198
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
Actuator Length, Right Angle :
10.70mm
Actuator Orientation :
Side Actuated
Actuator Type :
Round Button
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Tactile Feedback
Illumination :
Illuminated
Illumination Type, Color :
LED, Blue
Illumination Voltage (Nominal) :
4 VDC
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Force :
120gf
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Outline :
8.30mm x 10.30mm