TL6120BF130QG
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
TL6120BF130QG
Category:
Tactile Switches
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical :
5.20mm
Actuator Length, Right Angle :
Actuator Orientation :
Top Actuated
Actuator Type :
Standard
Circuit :
SPST-NO
Contact Rating @ Voltage :
0.05A @ 12VDC
Features :
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Force :
130gf
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Outline :
7.40mm x 7.40mm