ATE1F-2F3-10-Z
Manufacturer:
Nidec Components
Part Number:
ATE1F-2F3-10-Z
Category:
Toggle Switches
Description:
SWITCH SLIDE SPDT
Manufacturer :
Nidec Components
Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
10.00mm
Actuator Type :
Flatted
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
50mA (AC/DC)
Features :
Washable
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Obsolete
Switch Function :
On-Mom
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
48 V
Voltage Rating - DC :
48 V