1003P3T7B13M2QE
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
1003P3T7B13M2QE
Category:
Toggle Switches
Description:
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
13.00mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
15/32-32
Circuit :
3PDT
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V