100DP6T6B15M3QE
Part Number:
100DP6T6B15M3QE
Description:
Switches
Actuator Length :
12.29mm
Actuator Type :
Flat Anti-Rotation
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
DP3T
Current Rating (Amps) :
5A (AC/DC)
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Switch Function :
On-On-On
Termination Style :
Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V