200MSP6T3B5M2REH
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
200MSP6T3B5M2REH
Category:
Toggle Switches
Description:
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
5.08mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
1/4-40
Circuit :
SPST
Current Rating (Amps) :
0.4VA (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-Off
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
20 V
Voltage Rating - DC :
20 V