200AWMDP1T2A1M61KQE
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
200AWMDP1T2A1M61KQE
Category:
Toggle Switches
Description:
Switches
Manufacturer :
E-Switch
Category :
Toggle Switches
Actuator Length :
6.10mm
Actuator Type :
Standard Round
Bushing Thread :
Unthreaded
Circuit :
DPDT
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination :
Non-Illuminated
Illumination Type, Color :
Illumination Voltage (Nominal) :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-30°C ~ 85°C
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating - AC :
120 V
Voltage Rating - DC :
28 V