BULK-RS-S10-11
Manufacturer:
USA Sealing
Part Number:
BULK-RS-S10-11
Category:
Raw Materials - Rubber
Description:
FDA Silicone Rubber Strip - 10A
In Stock:
100
Manufacturer :
USA Sealing
Category :
Raw Materials - Rubber
Color :
Red
Diameter :
Features :
Food Grade
Length :
3.0' (0.9m)
Material :
Silicone
Operating Temperature :
-40°C ~ 149°C
Product Status :
Active
Shape :
Strip
Thickness :
0.031" (0.79mm) 1/32"
Width :
1.000" (25.40mm)