CGSTAPE-5458-20" x 72 yds
Manufacturer:
CGS Tape
Part Number:
CGSTAPE-5458-20" x 72 yds
Category:
Tape
Description:
TAPE MASKING 20"X72YDS
Manufacturer :
CGS Tape
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyester
Color :
Length :
216' (65.8m) 72 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
392°F (200°C)
Thickness :
0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
20.00" (508.00mm)