355-CLEAR-36MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
355-CLEAR-36MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE BOX SEAL CLR 1.42"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Clear
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
Box Sealing
Temperature Range :
32°F (0°C)
Thickness :
0.0035" (3.5 mils, 0.089mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
1.42" (36.00mm)