3380-48MMX45M
Manufacturer:
3M
Part Number:
3380-48MMX45M
Category:
Tape
Description:
TAPE ALUM FOIL SIL 1.89"X49.2YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic
Backing, Carrier :
Aluminum Foil
Color :
Silver
Length :
147.6' (44.9m) 49.2 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Aluminum Foil
Temperature Range :
Thickness :
0.0033" (3.3 mils, 0.084mm)
Thickness - Adhesive :
0.0013" (1.3 mils, 0.033mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.050mm)
Usage :
Holding, Joining, Sealing
Width :
1.89" (48.00mm)