9088FL12MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
9088FL12MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE DBL SIDED CLR 1/2"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 375
Backing, Carrier :
Carrier - Polyester, Liner - Polypropylene
Color :
Clear
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0114" (11.4 mils, 0.290mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Splicing
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2"