9088 12MMX50M
Part Number:
9088 12MMX50M
Description:
TAPE DBL SIDED CLR 1/2"X54.7YDS
Adhesive :
Acrylic, 375
Backing, Carrier :
Carrier - Polyester, Liner - Paper
Color :
Clear
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0113" (11.3 mils, 0.287mm)
Usage :
Splicing
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2"