9086 12MMX50M
Manufacturer:
3M
Part Number:
9086 12MMX50M
Category:
Tape
Description:
TAPE DB SIDED TRAN 1/2"X54.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Acrylic, 375
Backing, Carrier :
Carrier - Tissue, Liner - Paper
Color :
Transparent
Length :
164' (50.0m) 54.7 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Double Coated, Double Sided
Temperature Range :
185°F (85°C)
Thickness :
0.0105" (10.5 mils, 0.267mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
Splicing
Width :
0.50" (12.70mm) 1/2"