8979N-BLUE-48MMX54.8M
Manufacturer:
3M
Part Number:
8979N-BLUE-48MMX54.8M
Category:
Tape
Description:
TAPE DUCT BLUE 1.89"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Polyethylene Film
Color :
Blue
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Duct Tape
Temperature Range :
200°F (93°C)
Thickness :
0.0126" (12.6 mils, 0.320mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
1.89" (48.00mm)