88T-1.5X44
Manufacturer:
3M
Part Number:
88T-1.5X44
Category:
Tape
Description:
TAPE ELEC BLK 1 1/2"X14.7YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Backing, Carrier :
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Color :
Black
Length :
44' (13.4m) 14.7 yds
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Tape Type :
Electrical
Temperature Range :
176°F (80°C)
Thickness :
0.0085" (8.5 mils, 0.216mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
1.50" (38.10mm) 1 1/2"