88T-0.75X36
Manufacturer:
3M
Part Number:
88T-0.75X36
Category:
Tape
Description:
TAPE ELECTRICAL BLACK 3/4"X12YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Backing, Carrier :
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Color :
Black
Length :
36' (11.0m) 12 yds
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Tape Type :
Electrical
Temperature Range :
176°F (80°C)
Thickness :
0.0085" (8.5 mils, 0.216mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
0.75" (19.05mm) 3/4"