2214-18MMX55M
Manufacturer:
3M
Part Number:
2214-18MMX55M
Category:
Tape
Description:
TAPE MASKING NATURAL 0.71"X60YDS
Manufacturer :
3M
Category :
Tape
Adhesive :
Rubber
Backing, Carrier :
Crepe Paper
Color :
Natural
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Obsolete
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
150°F (66°C) - 30 minutes
Thickness :
0.0052" (5.2 mils, 0.132mm)
Thickness - Adhesive :
Thickness - Backing, Carrier :
Usage :
General Purpose
Width :
0.71" (18.00mm)