CGSTAPE-5958-20" x 72 yds
Part Number:
CGSTAPE-5958-20" x 72 yds
Description:
TAPE MASKING 20"X72YDS
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyester Film
Color :
Length :
216' (65.8m) 72 yds
Tape Type :
Masking
Temperature Range :
392°F (200°C)
Thickness :
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Thickness - Adhesive :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Width :
20.00" (508.00mm)