CGSTAPE-9998-20" x 36 yds
Part Number:
CGSTAPE-9998-20" x 36 yds
Description:
TAPE ALUMINUM FOIL 20"X36YDS
Adhesive :
Conductive Acrylic
Backing, Carrier :
Aluminum, Dead Soft
Color :
Length :
108' (32.9m) 36 yds
Tape Type :
Aluminum Foil
Temperature Range :
-40°F ~ 212°F (-40°C ~ 100°C)
Thickness :
0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
Thickness - Adhesive :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
20.00" (508.00mm)