PPT0.51-10MM
Manufacturer:
Bertech
Part Number:
PPT0.51-10MM
Category:
Tape
Description:
TAPE POLYIMIDE AMB 0.39"X36YDS
In Stock:
25
Manufacturer :
Bertech
Category :
Tape
Adhesive :
Silicone
Backing, Carrier :
Polyimide Film
Color :
Amber
Length :
108' (32.9m) 36 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
High Temp Polyimide
Temperature Range :
500°F (260°C)
Thickness :
0.0015" (1.5 mils, 0.038mm)
Thickness - Adhesive :
0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Usage :
Width :
0.39" (10.00mm)