ALTC-50MM
Manufacturer:
Bertech
Part Number:
ALTC-50MM
Category:
Tape
Description:
TAPE EMI SHD SILV 1.97"X60YDS
Manufacturer :
Bertech
Category :
Tape
Adhesive :
Conductive Acrylic
Backing, Carrier :
Aluminum Foil
Color :
Silver
Length :
180' (55.0m) 60 yds
Product Status :
Active
Tape Type :
EMI Shielding
Temperature Range :
Thickness :
0.0032" (3.2 mils, 0.081mm)
Thickness - Adhesive :
0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
Thickness - Backing, Carrier :
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Usage :
Width :
1.97" (50.00mm)